Ransomware – największe zagrożenie dla bezpieczeństwa danych

Co to jest ransomware ?

Jest to szkodliwe oprogramowanie które szyfruje zawartość nośników elektronicznych (dyski, pamięci flash, dyski USB, dyski sieciowe !!!) w sposób uniemożliwiający ich używanie. Po zaszyfrowaniu z reguły wyświetlana jest informacja o konieczności uiszczenia opłaty w zamian za odszyfrowanie zawartości naszych plików. („ransom” – okup). Oprogramowanie z reguły trafia do naszego komputera za pośrednictwem poczty email, przez przeglądarkę internetową (uruchomienie szkodliwego skryptu) lub podczas instalowania oprogramowania z niezaufanego źródła. Według analityków bezpieczeństwa jest to jedno z największych zagrożeń dla systemów IT.

Większość programów ransomware nie jest wykrywane przez zabezpieczenia antywirusowe, więc tylko nasza świadomość i czujność może nas uchronić przed skutkami jego uruchomienia.

Jak bronić się przed ransomware?

 1. Nie otwieraj załączników poczty elektronicznej pochodzącej od nieznanych nadawców.
  Pamiętaj, że cyberprzestępca będzie się starał uwiarygodnić swoją przesyłkę próbując się podszyć pod osobę, firmę lub instytucję wzbudzającą zaufanie (firmy kurierskie, kancelarie adwokackie, koncerny energetyczne, instytucje zaufania publicznego itd.
 2. Wykonuj regularnie kopie najważniejszych danych na zewnętrzny nośnik odłączany od komputera i przechowywany w bezpiecznym miejscu.
  Kopia na dysku sieciowym lub dysku zewnętrznym który jest stale podłączony do Twojego komputera zostanie również zaszyfrowana w przypadku infekcji ransomware.
 3. Nie pobieraj z internetu i nie instaluj oprogramowania pochodzącego z niezaufanego źródła.
  Pamiętaj, że darmowe oprogramowanie nie istnieje.
 4. Pobierając programy od zaufanych dostawców staraj się pobierać jest tylko bezpośrednio od ich producentów.
  Unikaj portali typu: rewelacyjneprogramy, nalepszysoftware itd, oprogramowanie pobrane z takich serwerów bardzo często zawiera „niechciane dodatki”.